Dinlemek

Çoğu insanın söylediklerinin duyulmasını istediği bir dünyada dinlemek önemli bir ihtiyaç haline gelmiş durumda. Dinlemek karşımızdakinin söylediklerine de dünyamızda yer açabilmektir. Sadece yer açmak yetmez, söylenenleri anlamak da gerekir. Eğer ben konuşursam o dinlerse, o konuşursa ve ben onu dinlersem ve tüm bu konuştuklarımızdan ortak bir konuşma yolu açabilirsek kendimize bu başarılı bir iletişim olmuş olur. Kendi söylediklerimiz kadar karşımızdakinin söyledikleri de önemlidir. Biz söylediklerimizin duyulmasını, anlaşılmasını ne kadar çok istiyorsak bilelim ki karşımızdaki de aynı beklentiler içinde, bunun farkında olmak, iletişimde doğru zamanda susmamızı doğru zamanda konuşmamızı da sağlayacaktır. 

Konuşmak, dinlenilmek, anlaşılmak çok önemli bir ihtiyaçtır. Bu ihtiyaç zaman zaman yenilenir. Tıpkı acıkmak, susamak gibi. Özellikle romantik yakın ilişkilerimizde konuştuğumuzda dinleneceğimizi, anlaşılmaya çalışılacağımızı bilmek bize önemli ölçüde güven sağlar. Bu çoğumuz için bir güç kaynağıdır. Bireysel olsun, arkadaş veya iş çevremizle ilgili olsun, bir sorunumuz olduğunda bizi can kulağıyla dinleyecek bir partnerimizin olduğunu bilmek bize huzur verir.

Bazen düşüncelerimiz, bir konu hakkındaki fikirlerimiz dinlenilsin, onaylansın isteriz. Bazen duygularımızın yoğunluğu, nedeni anlaşılsın isteriz. Bu çift ilişkimizde zihinsel ve duygusal alışverişi sağlayacak ve ilişkimizdeki bağı güçlendirecektir. 

Konuşma ve dinlenilme ihtiyacı ilişkilerde önemli görülmeli ve özenle ele alınmalıdır. 

Çoğu insan partneriyle zihinsel ve duygusal alışveriş içinde olamadıklarından şikayet edebilmekte ve bu durumun ilişkilerindeki yakınlığı azalttığını vurgulayabilmektedir. 

Eskişehir Web Tasarım