Serkan Yıldırım Özgeçmiş

Merhaba, meslekteki 10. yılımı geride bırakmak üzereyim. 2007 yılında Atatürk Üniversitesi Psikolojik Danışmanlık Bölümünden lisans derecemi aldım. Psikolojik Danışman olarak farklı iş kontekslerinde 
Merhaba, Ben Sistemik Psikoterapist / Süpervizör Serkan YILDIRIM, Almanya -IF Weinheim Sistemik Psikoterapi Okulundan mezunum. Ayrıca Almanya - IF Weinheim Sistemik Süpervizyon eğitimine devam ediyorum. Bu eğitim sonunda Türkiye'deki ilk Sistemik Süpervizörler arasında yer alacağım için heyecanlıyım. Meslekteki 11. yılımı geride bırakmak üzereyim. Farklı iş kontekslerinde çalışma deneyimim oldu. 2010 yılından bu yana Eskişehir'de kurucu ortağı olduğum Varoluş Sistemik Gelişim Enstitüsünde; Bireysel Terapi, Çift - Evlilik ve Aile Terapisi, Cinsel Terapi alanlarında çalışmalarıma devam etmketeyim. Bu hizmetlerin yanısıra organizyon, grup, yönetim süpervizyonu; sistemik koçluk bağlamında bireylere, çalışanlara, yöneticilere, takımlara koçluk hizmeti vermekteyim. 

2011 yılında Davranış Bilimleri Enstitüsünden EMDR Terapisi (Göz hareketleriyle duyarsızlaştırma ve yeniden işleme) eğitimini Uzm. Psk. Emre Konuk ve Ehud (Udi) Oren'den, yine aynı yıl Prof. Dr. Ümran Korkmazlar'dan Çocuk ve Ergenlerde EMDR Terapisi Eğitimini tamamladım. Ayrıca ''Kronik Baş Ağrısı ve Migrende EMDR Terapisi'' eğitimini Uzm. Psk. Emre Konuk'tan alarak EMDR Terapisini görüşmelerimde aktif bir şekilde kullanmaya başladım. EMDR Derneğine üyeliğim bulunmaktadır.

02/2015 yılları arasında Almanya'nın IF Weinheim Sistemik Eğitim & Gelişim Enstitüsü'nde ''Kapalı Grupta Sistemik Psikoterapi ve Danışma'' eğitimini tamamladım. Sistemik Psikoterapist ünvanına hak kazandım. Bu eğitimin detaylarını yazımın ilerleyen kısımlarında bulabilirsiniz.

Buna ek olarak IF Weinheim’in 04/2016 yılında başlayan ve 02/2019 yılında tamamlanacak olan Türkiye'deki ilk “Sistemik Süpervizyon” Eğitiminin de katılımcısıyım. Türkiye'nin ilk Sistemik Süpervizörlerinden biri olma yolunda heyecanla ilerliyorum. (IF Weinheim: Weinheim'in Web Adresi )

Eskişehir'de Varoluş Sistemik Gelişim Enstitüsü ve Sistemik Psikoterapi Enstitüsü (Adana) iş birliğinde organize ettiğimiz ''Sistemik Cinsel Terapi'' Eğitimini Prof. Dr. Turan Akbaş almaya devam etmekteyim. Her bir modülü 2 gün süren ve toplam 10 modülden oluşan eğitimin 6 modülünü tamamlamış bulunmaktayım.

2011 yılından beri tamamen psikoterapi çalışmaları içerisinde yer almaktayım. Psikoterapi uygulamalarım saat olarak binlerle telaffuz edilebilecek bir seviyeye ulaştı. Çalışmalarımda ağırlıklı olarak Sistemik Psikoterapi daha sonra Emdr Terapisi, Çözüm Odaklı Terapi, Bilişsel Davranışçı Terapi, Narrative Terapi ve Hümanistik (İnsancıl) yaklaşımı kullanmaktayım.

05/2016'da meslektaşım Sistemik Terapist Emine Yıldızeli ile birlikte yol alamaya karar verdik. Bu bağlamda ilk kurulduğu adıyla ''Varoluş Kişisel Gelişim ve Danışmanlık Merkezi''nin adını, ''Varoluş Sistemik Gelişim Enstitüsü'' olarak değiştirdik ve sistemik yaklaşımı Türkiye'de tanıtmayı, yaygınlaştırmayı ve geliştirmeyi hedefliyoruz. Danışma ve terapi uygulamalarımızda sistemik yaklaşıma özgü teknikler (örn. genogram çalışması, dizilim, döngüsel sorular vs.) ile tutumlar (örn. güç kaynağı yönelimli ve çözüm odaklı olma, nötrlük, bilmeme tutumu vs.) kullanarak, kültüre duyarlı yeni tasarılar ve teknikler geliştirmeyi amaçlıyoruz. Birlikte ko-terapi ve yansıtıcı takım gibi setlerde çalışarak, terapi süreçlerini yansıtma ve gelişimimize katkıda bulunma olanağını da kaçırmamış oluyoruz.

IF Weinheim Enstitüsünden almış olduğum eğitimlerin türkçe içeriğine buradan ulaşabilirsiniz:  Almış olduğum eğitimler

Eskişehir Web Tasarım