İş Yerinde Motivasyon

Kişi kendini mutlu ve huzurlu hissettiği yerde daha verimli çalışır. İşe sadece görevi ve geçimini karşılamak için giden kişiyle, işini severek yapan kişi iş ortamında aynı verimi sağlayamaz. İş yerinde ki ortam gergin olduğunda çalışanlarda bundan etkilenir ve verim düşüşe geçer. İş yerindeki ortam pozitif enerji sağladığında verim yükselir. Bazı şirketler motivasyon durumuna önem göstermemekle birlikte hep üst seviyelerde verim beklemektedirler. Oysa ki motivasyon ve verim doğru orantılıdır. Bunun farkında olan şirketler ve üyeleri her zaman kazanacaktır. Şirketler verimi her zaman en üst düzeyde istedikleri için belirli yöntemleri çalışanlarına aşılamaları gerekmektedir. Bu yöntemleride çoğunlukla seminer, konferans düzenleyerek yapmaktadırlar. Çalışanlarda farklılık yaratmak, motivasyonu yükseltmek için kullanılan bazı yöntemler bulunmaktadır. Bu yöntemler şu şekildedir: 

 

  1. Güne, haftaya sizi daha iyi hissettirebilecek bir işle başlayabilirsiniz.
  2. Çalıştığınız ortamda bulunan kişilerle sürekli açık iletişimde bulunun. Etkin dinleme iletişimde önemli bir etkendir. Bunun yerine varsayım ve ön yargıyla hareket etmeniz işleri dönülmez noktalara götürebilir.
  3. Her sorunun mutlaka bir çözümü vardır, bunu kendinize sık sık hatırlatın.
  4. Hedeflerinizi her zaman göz önünde bulundurun bu durum motivasyonunuzu fazlasıyla arttıracaktır.
  5. Yaptığınız işin dünyada ki, şirkette ki en önemli işmiş gibi düşünün.
  6. Bir işte ki başarınızın tadını çıkarın sonra diğer işe başlayın.
  7. En iyi yaptığınız işi keşfedin ve o doğrultuda ilerleyin. 
  8. Gün içerisinde sizi rahatlatacak küçük şeyler uygulayın. ( müzik dinlemek, çay-kahve içmek, internette vakit geçirmek)
  9. Çalışma ortamınızı çekici bir hale getirin. Sevdiğiniz aksesuarları, objeleri bulunduğunuz ortamlara döşeyin.
  10. Sorunlarda takılı kalmayın, gününüzü bir olayla bitirmeyin.


Eskişehir Web Tasarım